Zahrada

Konstrukce na maliny: 3 nejjednodušší varianty

Konstrukce na maliny: 3 nejjednodušší varianty

Maliny patří mezi oblíbené druhy ovoce, které si lidé pěstují na svých zahradách. Nepotřebujete na ně příliš mnoho místa a dokonce i z pár keříků dostanete velké množství plodů. Navíc nemusíte platit za drahé maliny v obchodě. Základem pro bohatou úrodu je konstrukce na maliny. Musí totiž růst nahoru, aby se nedusily pod listy a dostalo se k nim dost slunce.

Tohle zvládne každý!

Nejjednodušší konstrukce na maliny se skládá jen z kusu staršího plotu a pár pevnějších tyček. Není na tom nic těžkého. Můžete si zvolit oporu na jedné straně, přes rostliny ve stylu stanu nebo teepee. V každém případě na to můžete použít dráty, pruty nebo dokonce proutí. Hodně záleží na tom, co máte po ruce a zda vám záleží na vzhledu. Nejkrásnější bude zaručeně teeppe z proutí.

DrátyPostačí jen starý plot z drátů nebo jednotlivé dráty a pár kůlů.
MřížePotřebujete kůly, tyčky nebo pruty pro mřížku z jedné strany malin.
TeepeeDva silné pruty nebo kůly. Volnou část vypleťte tenkými pruty proutí.

Kolem rostlin můžete vést jen samostatné dráty nebo staré klasické ploty. U drátů záleží jen na vás, jestli uděláte pouze jednu řadu nebo několik řad. Mříže budou pevnější, ale také budou u malin mnohem více viditelné. Kontrukce ve tvaru V nebo T vytvoří skvělou podporu pro rostliny. A nakonec teepee z proutí bude skvěle fungovat a zároveň vypadá velmi stylově na zahradě.

maliny keř opora

Proč stavět malinám konstrukce?

Možná nejdůležitější je důvod, proč tyto kontrukce na záhonech stavět. Maliníky musíte ke zvolené opoře navázat. To zajistí, že budou maliny růst krásně nahoru a užijete si mnohem lepší plody. Existuje mnoho důvodů, proč tuto konstrukci vytvořit. Všechny vás přesvědčí k tomu, že ji potřebují i vaše maliníky. Získáte:

  • větší a chutnější plody,
  • rychlejší růst rostlin,
  • žádné polámané listy a větve,
  • ochranu před chorobami a škůdci.