Nezařazené

Jak oddělit zahradu od sousedů? Tady jsou užitečné tipy.

Jak oddělit zahradu od sousedů? Tady jsou užitečné tipy.

Zahrada vašich sousedů je hned vedle té vaší a vy toužíte po soukromí? Rádi byste v létě na zahradě stolovali, pracovali a nebo se opalovali bez plavek, ale máte pocit, že zvědavé oči sousedů stále všechno vidí? Poradíme vám, jak situaci vyřešit.

Nespěcháte? Nechte vyrůst živý plot

Mezi vaší a sousedovou zahradou postavte plot. Pokud už zde plot stojí, ale je přes něj až příliš vidět, máte několik možností. Pokud s oddělením zahrad nespěcháte, zasaďte popínavou růži či jinou popínavou rostlinu a nechte plot obrůst. 

Vhodné popínavé rostliny:
    • břečťan
    • vistárie
    • přísavník
    • popínavá růže
    • trubač
    • plamének
    • ačokča

Na hranici pozemků také můžete zasadit ozdobné keře a vytvořit živý plot. Mezi nejvhodnější rostliny patří rostliny stálezelené, které vaši zahradu od té sousedovy odstíní nejen v létě, ale zajistí vám soukromí po celý rok. Mezi takovéto rostliny patří například známé tůje. Vhodný je i zimostráz, hlohyně, ptačí zob či bobkovišeň.

Tip pro vás: Pokud je plot sousedův a ne váš, raději se s ním předem poraďte a ujistěte se, že mu nevadí, pokud na plotě budou růst popínavky. Se sousedem konzultujte i výsadbu keřů a stromů na hraních pozemků.

Levné a rychlé řešení

Chcete soukromí hned a levně? Kupte si bambusovou, rákosovou či jinou rohož na plot. Před její instalací se však domluvte se sousedem, zda je takovéto řešení v pořádku.

Speciální tip. Mobilní zeleň.

Nemáte-li se sousedem dobré vztahy a je téměř nemožné se s ním na něčem dohodnout, máme pro vás jeden tip. Pořiďte si velké mobilní nádoby (ty navíc mohou být i na kolečkách) a zasaďte do nich rostliny podle vlastního výběru. Velké květináče pak postavte na hranici svého a sousedova pozemku, případně je podle potřeby přemisťujte. Na toto řešení soused nemůže nic říct. Soukromí máte zajištěno.