Zahrada

Kdy přesadit rybíz: nepropásněte vhodnou dobu

Kdy přesadit rybíz: nepropásněte vhodnou dobu

Rybíz patří mezi stálici nejen na českých zahradách ale v našich kuchyních. Rybízové marmelády, buchty, koláče nebo dokonce knedlíky se v rybízové sezóně objevují v jídelníčcích možná častěji, než bychom se představovali. Ne každý totiž dokáže dostatečně docenit, jak užitečný je ve skutečnosti rybíz pro naše tělo. Jedná se o bohatý zdroj vitamínů, minerálů a antioxidantů. Obsahuje mnoho prospěšných látek včetně vitamínu C.

Rybíz by tak neměl na žádné zahradě chybět. Jak se o něj ale správně starat, aby měl bohatý výnos? Jaké potřebuje podmínky pro růst a kdy přesadit rybíz?

Kdy přesadit rybíz

S přesazováním rybízu je vhodné si počkat na chvíli, kdy přestane rodit. Ideální doba je zhruba v polovině října, kdy dochází k zastavení toku mízy a rybíz se dostává do klidové fáze. Počkat si na vhodnou dobu se zajisté vyplatí, jelikož rybíz je na přesazování poměrně citlivý a dřívější zásah by se nemusel obejít bez potíží.

Vhodné podmínky pro rybíz

Rybíz je náročný na půdu. Skvělá je pro něj na živiny bohatá ornice jinak je závislý na zásobení humusem či hnojení. Červené a bílé odrůdy vyžadují kyselou a dobře zalévanou půdu, zatímco černé si libují spíše v neutrálním až zásaditém prostředí a pro dobrý růst vyžadují teplo. Černý rybíz také není nutné tak často zalévat, jelikož dobře roste i v sušším prostředí.

Důležité jsou rozestupy

Každý keř rybízu by měl mít od dalších rostlin odstup minimálně jeden a půl metru. U černého rybízu je tato vzdálenost dokonce až dvojnásobná. U stromkových odrůd je možné rozestupy snížit, jelikož se spokojí s prostorem o velikosti asi jednoho metru.

Nezapomínejte ani na pravidelné stříhání, jelikož přesazením péče o rybíz nekončí. Právě pravidelné zastřihování vám zajistí, že rybíz vydrží dlouhé desítky let a po celou dobu vám bude přinášet „sladké“ plody.