Ostatní

S herními notebooky nezmeškáte turnaj ani na dovolené 

S herními notebooky nezmeškáte turnaj ani na dovolené 

E-sport patří ke stále oblíbenějším odvětvím, které láká řadu lidí. Proč a jaké vybavení si na něj vlastně pořídit?

Co je to e-sport

Zkratka e-sport označuje elektronický sport. Jedná se o organizované soutěžní hraní hráčů nebo týmů, v jakékoliv hře, na libovolné platformě, ať už se jedná o PC, konzoli nebo mobil. Takto definuje e-sport Česká asociace esportu.

Zdroj: https://pixabay.com/photos/music-e-sports-gamer-man-portrait-7502317/

Skutečnost, že se hráči i na českém území oficiálně sdružují do organizovaného subjektu, vypovídá výstižně o tom, že je e-sport i v Česku velmi populární. Jednomu z nejrychleji rostoucích odvětví dopomohla k vzestupu i pandemie koronaviru, která omezila spektrum dostupných aktivit. V celosvětovém měřítku jsou turnaje schopny naplnit velké arény a k obrazovkám přitáhnout miliony lidí.

Za sebou má tato aktivita už poměrně dlouhou historii, první náznaky doprovázely prakticky samotný vývoj počítačových her. Nejstarší kořeny tak sahají do počátku 80. let, kdy se objevily první arkádové hry na počítačích Atari. E-sport jako disciplína v dnešním slova smyslu se však zformovala v 90. letech minulého století.

Jaké parametry musí splňovat herní notebook

A láká stále více lidí. K tomu, abyste mohli začít, patří na samém počátku rozhodnutí, jakou hru budete hrát. K těm nejpopulárnějším v současnosti patří především League of Legends, Dota 2 nebo Counter-Strike.

A po ruce je samozřejmě nutno mít kvalitní hardwarové vybavení. Tedy především herní notebook, který případně může doplnit počítačová myš, podložka, sluchátka a monitor. Vaše zařízení by především mělo splnit požadované technické parametry.

Znamená to v první řadě dostatečně výkonný procesor. Ty čtyřjádrové dnes již nabízejí i levné modely. Nejlepší je tak vybrat si z modelové řady Intel od varianty i7 nebo i9. Alternativně lze sáhnout po procesorech AMD, a to verze Ryzen 7 nebo Ryzen 9. Dále počítejte s RAM o velikosti alespoň 16 nebo 32 GB.

Důležitým parametrem vašeho notebooku se stane také grafická karta. Možností máte v tomto případě více. K nejvyšší třídě náleží v současné době varianty Nvidia GeForce RTX 3060, případně RTX 3070 nebo AMD Radeon RX 6600 XT či 6700 XT.

Posledním důležitým prvkem je pak disk. U novějších notebooků se prakticky nesetkáte s jinou možností než SSD, které se volí kvůli plynulosti chodu operačního systému i rychlosti načítání jednotlivých aplikací. Pro hraní her počítejte s kapacitou alespoň 1 TB, jednotlivé tituly mohou zabírat desítky až stovky GB.

Jak na herním notebooku ušetřit

Je ovšem nutné počítat s tím, že herní notebooky jednoznačně patří do vyšší cenové kategorie současného trhu. Jedná se o ty nejvýkonnější stroje, čemuž zkrátka pořizovací cena odpovídá. Lze říci, že horní hranice prakticky neexistuje a není problém za takovýto notebook vydat i více než 50 000 Kč. Což je ovšem pro běžného uživatele částka vysoká.

Ušetřit ale můžete, pakliže si pořídíte repasovaný herní notebook. Tedy ten, který již byl krátkodobě použit a nyní putuje k dalšímu majiteli. Může proto nést drobné známky opotřebení, ale jeho funkčnost nebo výkonnost to neovlivní. Navíc si každý kus prochází před prodejem servisem. Spotřebitel je navíc chráněn záruční lhůtou v délce 12 měsíců.

Takovéto notebooky pocházejí z předváděcích akcí, ukončených leasingů nebo se vrátily v zákonné lhůtě. Repase se používá především z důvodu šance na snížení pořizovací ceny, která může být nižší dokonce řádově o desítky procent. Najdete je např. zde.