Zahrada

Snížení koruny třešně: jak na to 2024

Snížení koruny třešně: jak na to 2024

Třešeň je velice impozantní strom, ale svou výškou může způsobit problém. Pokud už strom dosáhl nepraktickou výšku, je potřeba zasáhnout. Vše se samozřejmě usnadní, pokud je strom udržovaný pravidelně už od prvních let po výsadbě.

Hned několik důvodů, proč může být vysoká třešeň v zahradě spíše na obtíž

Pokud už se rozhodnete mít třešeň v zahradě, je třeba počítat s tím, že v případě, že přeroste, způsobí pár problému:

  • Může zastínit velkou část zahrady.
  • To nejlepší ovoce bude vždy na nejméně dostupných větvích.
  • Zralé plody budou přitahovat špačky z celého širokého okolí.

Nejpraktičtější snížení koruny

Léty osvědčený způsob snížení koruny stromu je v období, kdy má strom zralé plody právě vhodné ke sklizni. Tato úprava stromu má však svá pravidla:

  • Tento zásah do růstu stromu se doporučuje provádět maximálně jednou za tři roky a zařezávají se ty nejhůře dostupné větve.
  • Uřezané větve by se měly zajistit provazem, aby se při pádu zralé plody nepoškodily nebo nepopadaly.
  • Rány po řezu se vždy ošetří štěpařským voskem (dřevo nepraská a zabrání se infekci).

Zařezávají se pouze těžko dostupné větve, tedy ty nejvýše rostoucí a rostoucí hodně do boků, o které nelze opřít žebřík a sklízet tak zralé ovoce.  Třešně se potom z ořezaných větví pohodlně očesávají na zemi.

Pravidelná péče údržbu koruny usnadní

Odborníci radí formovat tvar koruny, aby byl strom souměrný a dobře prosvětlený. Plody, které zrají na slunci, mají tu nejlepší chuť. Pokud je třeba korunu zkrátit na jaře, nejvhodnější je období, kdy začíná květenství stromu. Ve větvích naplno proudí míza a rány po ořezu se rychle zahojí i v případě, že se čerstvý řez nijak neošetřuje. V této době je také nejmenší riziko klejotoku, kterým se hlavně starší stromy přirozeně brání proti vysychání a infekci.

Pro razantnější změnu tvaru koruny je nejlepší si strom napřed dobře prohlédnout z dálky. Koruna by měla být ze tří nebo čtyř hlavních větví. U velmi přerostlých a starých stromů je také nutné korunu důsledně prořezat a její objem lze snížit i o třetinu. Zachovávají se větvě, které vyrůstají z hlavních větví pod úhlem 45°. Mladé výhony se zkracují pouze v případě, že jsou delší než 60 cm.

Nesnadnější řešení pro malé zahrady je volba vhodného tvaru stromu, který by rostl pomalu a nedosahoval velkých rozměrů, pokud to není žádoucí. Doporučují se stromky se zakrslou podnoží (podno­ž typu Gisela nebo některá podnož z řady P­HL­). Taková třešeň dosáhne většinou výšky cca 3 m, výše zpravidla nevyroste. Plodit začíná již 3. rokem od výsadby.