Interiér

WC v podkroví – výška: jaká by měla být?

WC v podkroví – výška: jaká by měla být?

Zařizování koupelny nebo toalety v podkroví může být trochu problematické zejména vzhledem k možnostem využití celkového prostoru. Zatímco v koupelně a na toaletě s rovným stropem se řeší především rozměry půdorysné, u vybavování podkrovních místností je nutné správně volit také umístění s ohledem na aktuální výšky stropu v daném místě. Problémy to muže znamenat nejen pro osazení vany nebo umývadla, ale také pro správné umístění toalety, která musí splňovat minimální požadavky na výšku stropu.

Požadavky na zařizovací předměty v koupelně

Běžné návrhy rozmístění zařizovacích předmětů v podkroví počítají s klasickými parametry, obdobně jako je tomu standardních obytných prostor. Klíčovým aspektem umístění zařizovacích předmětů a sanity je právě zešikmení stropu vlivem provedení krovu. Zatímco například skříňky nebo úložné prostory nemusí splňovat speciální pravidla, u toalety je vzhledem k rizikům vstávání z ní nutné dodržovat minimální světlou výšku pro obytné místnosti, které se nachází v daném podlaží, která obvykle činí 2,3 m (případně podchodnou výšku pro trámy 2,1 m). Zvláštní požadavky na zařizování podkrovní koupelny se vztahují na:

  • toaleta
  • vana
  • umývadlo
  • sprchový kout

U všech uvedených je nutné vždy přemýšlet minimálně nad orientací pod šikmým stropem a s ohledem na výšku nadezdívky. Standardně je nejjednodušší umístění vany, kterou lze osadit přímo k nadezdívce o výšce alespoň 1,3 m při dostatečně vysokém sklonu.

Jak si poradit s umístěním toalety do podkrovní koupelny

Ideální umístění toalety je pod rovný strop mimo zešikmení, který dosahuje potřebnou výšku v celé ploše. Pokud toto dispozice koupelny neumožňuje, je možné toaletu instalovat také pod zešikmení. Minimální výšku stropu nad toaletou je v takovém případě nutné zajistit v kolmé vzdálenosti, tzn. posunout mísu tak, aby odpovídala potřebám pohodlného vstávání.