Ostatní

Minimální výměra pozemku: jakou zvolit 2024?

Minimální výměra pozemku: jakou zvolit 2024?

Pokud plánujete stavbu rodinného domu nebo rekreačního objektu, musíte brát v potaz nejen vlastní velikost parcely, ale také jeho tvar a místně platné stavební předpisy a regulace. Ty vám určí například to, jak daleko můžete stavět od komunikace, jak velkou část pozemku můžete zastavět, jak vysoké domy se mohou stavět v dané lokalitě apod.

Než koupíte pozemek

Pozor na stavební parcely, které vlastně stavebními parcelami nejsou. To, zda se na konkrétním pozemku může stavět, vždy určuje územní plán dané obce. Abyste mohli na pozemku stavět, musí být veden jako zastavitelný. V případě, že obec územní plán nemá, řídí se výstavba obecně platnými předpisy s tím, že nová stavba nikdy nesmí negativně ovlivnit životní prostředí ani omezit práva majitelů sousedních nemovitostí.

Vzájemné odstupy staveb, což je další informace, která ovlivní minimální velikost pozemku, určuje vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, v § 25. Mimo dalších požadavků, kdy odstupy staveb mohou vymezit urbanistická, ekologická, hygienická, vodohospodářská, památková a další pravidla, obecně platí (pokud se nejedná o stavby v prolukách), že:

  • Je-li mezi rodinnými domy volný prostor, vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než 7 m a od hranic pozemku může stavba stát nejméně ve vzdálenosti 2 m.
  • Vzdálenost mezi domy může být snížena ve stísněných podmínkách jen na 4 m, ale pouze v případě, že na protilehlých stěnách nejsou okna do obytných místností.
  • U rekreačních objektů ve volném prostoru musí být vzdálenost mezi nimi minimálně 10 m.
  • Ani garáž a podobné objekty nesmí stát k hranici pozemku blíže než 2 m.
  • Průčelí domu s okny do obytných prostor musí stát minimálně 3 m od silnice či místní komunikace.

Přes výše uvedené lze někdy stavbu umístit až na hranici pozemku, ale ve stěně na dané hranici nesmí být okna a další stavební otvory. Vždy se ale přesvědčte, zda nejsou v dané obci ještě nějaká další specifická omezení.

Minimální pozemek pro rodinný dům

Obvykle se doporučuje pro rodinné domy pozemek o minimální velikosti 400 m2 s tím, že vzhledem k omezením ohledně vzdálenosti od sousedních pozemků je vhodné mít jeho šířku alespoň 14-15 m. Takto malý pozemek je ale vhodný pro rodinný domek o minimálně 2 podlažích. Pokud chcete výhradně přízemní stavbu a zastavěná plocha tedy bude větší než u patrové vilky, je třeba počítat s pozemkem o výměře minimálně 1 000 m2. Místní stavební předpisy vám určí, jak velkou část pozemku můžete zastavět. Uvádí se, že u pozemků do 500 m 2 je to obvykle kolem 40 % plochy, u větších pozemků méně. Například u pozemku 1 000 m2 už to bývá jen kolem 25 % plochy. Dané předpisy také určí, kolik procent plochy pozemku můžete proměnit v příjezdovou cestu, parkovací stání atd., a jak velkou část musí tvořit zeleň. I na to při koupi pozemku berte ohled.