Interiér

Jak sladit kuchyň s obývákem: 5 skvělých tipů

Jak sladit kuchyň s obývákem: 5 skvělých tipů

Doby, kdy kuchyně a obývací pokoj byly striktně odděleny, už jsou dávno pryč. Propojení kuchyně s obývákem do jednoho celku je u novostaveb zcela běžné a při rekonstrukcích se objevuje i ve starších domech a bytech. Ten, kdo připravuje jídlo, je tak více ve spojení s rodinou a Aby vše fungovalo nejen na pohled, ale i prakticky, je třeba kuchyň s obývákem sladit.

Sladit, nebo oddělit?

Každý prostor je určen k jinému účelu, takže základní otázkou je, zda je skutečně sladit nebo spíš oddělit. Aby působil harmonicky, je dobré se zaměřit na tyto prvky:

  • podlaha,
  • kuchyňský ostrůvek,
  • další nábytek,
  • barevnost,
  • osvětlení.

Podlaha

Zatímco v kuchyni je nutná podlaha, která odolá vlhkosti a mechanickému opotřebení, v obývacím pokoji většina lidí preferuje dřevo, korek či jiný příjemný materiál. Pokud ale chcete mít podlahu v obou částech spojeného prostoru stejnou, můžete zvolit některý z moderních materiálů, třeba vinyl a v obývací části ho doplnit o kusové koberce. Ale podlahu jde i oddělit i spojovací lištou, aby se například při přechodu z dlažby v kuchyni nezakopávalo i trochu výše položenou plovoucí podlahu. Případně na to myslet a oba povrchy výškově vyrovnat.

Kuchyňský ostrůvek

Existují dvě základní řešení – otevřít kuchyň k obýváku a kuchyňskou linku umístit ke stěnám, nebo oba prostory oddělit umístěním kuchyňského ostrůvku. Někdy kuchyňský ostrůvek slouží částečně i jako jídelní kout, pokud je z obývací strany doplněn vysokými židlemi. Je-li ale na ostrůvku také varná deska, je nesmírně důležité, aby byl doplněn o důkladné odsávání. Ale jindy je ostrůvek jen pracovní plochou a digestoř je u stěny nad varnou deskou v lince. Vždy je ale nezbytné mít kolem něj dostatek místa na pohodlný průchod z kuchyně do obýváku.

Další nábytek

Oba prostory lze oddělit také jiným nábytkem, například nižší skříňkou, nebo sedací soupravou nasměrovanou do obývacího pokoje. Design nábytku může oba prostory také spojovat, třeba barevností, úchyty apod. Propojit oba prostory může i design kuchyňské linky a dveří v obývací zóně.

Barevnost

Kromě podlahy jsou z hlediska barevnosti dalšími velkými plochami stěny. Barevné provedení kuchyňských obkladů může být propojeno s obklady stěn v obýváku, barevnost stěn může být stejná, nebo podobná, třeba různé odstíny stejné barvy apod. Propojovat opticky mohou i stejné záclony, rolety nebo žaluzie.

Osvětlení

Také osvětlení v kuchyni musí mít jinou intenzitu než v obývacím pokoji. Kromě centrálního osvětlení je třeba nasvítit hlavně pracovní desku, ideálně bílým denním světlem, aby bylo na přípravu jídla dobře vidět. Oproti tomu v relaxační zóně v obýváku je třeba spíše teplejší světlo z více zdrojů. Výborná je možnost ho ovládat dálkově a zvyšovat či snižovat jeho intenzitu podle potřeby. Také svítidla mohou být spojujícím prvkem, třeba výběrem obdobného designu či barevnosti.