Interiér

Otevřený strop v obýváku: interiérový trend roku 2024?

Otevřený strop v obýváku: interiérový trend roku 2024?

Každý, kdo někdy bydlel v paneláku, nebo na miniaturním prostoru třeba na koleji, jistě pookřeje ve vzdušném a otevřeném prostoru. Ten patří k trendům současného bydlení, včetně otevřeného stropu nad obývacím pokojem. Ale takové řešení ve vašem novém domě, půdním bytu nebo mezonetu nemusí přinést jen radost. Proto je třeba si dát na pár věcí pozor.

Co je to otevřený strop? 

Otevřený strop znamená více prostoru a vzdušnosti, ať už se jedná o jednopodlažní či vícepodlažní objekt. Může v něm být přiznaný krov, nebo může prostor otvírat i celé podlaží výše. Otevřený strop na obývacím pokojem může být v celé ploše, nebo jen v části místnosti.

Mohou v něm být střešní okna nebo prosklené stěny, které dají vysoké místnosti ještě více světla. A může být provázen i galerií ve vyšším z podlaží, ať už je s níže ležícím prostorem propojena schodištěm, nebo tvoří v prostoru vnitřní balkon.

Otevřený strop a design

Velkému prostoru sluší hlavně vzdušnost a jednoduchost. Bylo by proto chybou si ho vyplnit příliš výraznými barvami a vzory. Pokud je nad obývacím pokojem přiznaný krov, dřevo trámů je samo o sobě dost velkou dominantou. Na stěny se proto hodí bílá, krémová či jiná světlá barva. Prostor lze „rozbít“ například výraznými zavěšenými svítidly, nebo stavebním prvkem, který prochází vertikálně celou stěnou, třeba krb se zděným obkladem, nebo dřevěné či kovové schodiště.

Nábytek nemusí být jen na míru, ale lze ho kombinovat i se sériově vyráběnými kusy. Galerie ve dvoupodlažním obýváku tak může být místem pro umístění knihovny. Ta by měla být ideálně zasklená, protože volný prostor je zdrojem velkého množství prachu. Naopak dolní stěny se skvěle hodí i pro umělecká díla. Atypické provedení obýváku dává šanci mít sedací soupravu nikoli u stěny, ale v prostoru, pohrát si s výběrem zábradlí a umístěním drobným svítidel, včetně LED lišt nebo bodovek.

Na co si dát pozor

Nejčastějšími problémy u místností s vysokými stropy jsou:

  • vytápění
  • větrání
  • akustika
  • údržba prvků na stropě

Vytápění

V současnosti většina domácností řeší náklady na energie, tedy i na vytápění. Velký prostor znamená samozřejmě i nutnost více topit. Teplý vzduch navíc stoupá vzhůru, takže i když bude pod stropem horko, v dolní části místnosti vám může být naopak chladno. Zásadní je proto kvalitní izolace, aby se zabránilo zbytečným únikům tepla. Nejvhodnější vytápění je podlahové, případně kombinace více tepelných zdrojů, třeba radiátorů a krbu.

Větrání

Větrání má u vysokých stropů svá pravidla. Pokud stavíte nový dům, vyplatí se investovat do rekuperační jednotky, která v zimním období dokáže výrazně snížit tepelné ztráty při větrání. U klasického větrání průvanem počítejte s tím, že je třeba mít otevíratelné okno pod stropem nebo na něm, jinak bude vzduch cirkulovat jen dole. Pro důkladné vyvětrání ale budete potřebovat víc než obvyklých 10 minut.

Akustika

Dalším problémem u vysokých stropů může být akustika. Proto je vhodné mít zkušeného projektanta, který vám navrhne akustické řešení místnosti a nezkoušet ho navrhnout amatérsky. Jinak byste mohli mít nejen problémy s poslechem hudby a sledováním televize, ale také při obyčejném rodinném hovoru.

Údržba

Nezapomínejte, že vše, co je vysoko, se musí čas od času nějak udržovat, ať už jde o čištění, nebo opravy. Svítidla budou potřebovat nové žárovky, okna musí být seřízena a promazána. Myslete na to, že se k nim musíte nějak dostat. Napohled efektní interiér, který nelze udržovat, pro vás bude brzy noční můrou.